Ozonavimas grūdus saugo nuo grybų, o kišenę – nuo nuostolių

(Vilnius, gruodžio 7 d.) Šių metų vasara nepašykštėjo kritulių – prilijo apie  110 mm, t. y. 30 mm daugiau už daugiametę normą. Lietūs trukdė laiku nukulti javus, o drėgmės perteklius juose  paskatino daugintis mikroskopinius grybus.

Pasak UAB „Ozono centras“ direktoriaus Ramūno Kuprio, tuose pačiuose laukuose šiemet palyginti su 2015 metais grybų sporų ant kviečių rasta iki 16,5 karto, o ant avižų – net iki 259 kartų daugiau!

„Drėgnas ir šiltas oras sudaro puikias sąlygas sporoms plisti ir mikroskopiniams grybams kolonizuoti augalus, todėl šiemet grūdai ypač užteršti ir ligoti, – akcentavo UAB „Ozono centras“ tyrėja Gabrielė Židonytė. – Šiemet neišvengta fuzariozės (juodi taškai ant grūdų), juodligės (patamsėję grūdai), nemažai grūdų yra pajuodusiais galais (tai sukelia grybai Alternaria Alternata, Fusarium spp., Cochliobolus sativus). Pastebėjus tokius grūdus, reikėtų imtis priemonių, kad pavojingi gyvūnų ir žmonių sveikatai grūdai į rinką nepatektų“.

Specialistai rekomenduoja sandėliuoti kuo sausesnius grūdus (12-13 proc. drėgnumo), vėdinti ir nuolat stebėti jų laikymo patalpas. „Kasmet kovai su grūdų kenkėjais Lietuvoje išleidžiama apie 0,87 mln. eurų, tačiau laukiamo efekto tai neduoda, – tikina UAB „Ozono centras“ direktorius Ramūnas Kuprys. – Vien tik užtikrinus tinkamas sandėliavimo sąlygas, mikroskopinių grybų kolonijų nesumažės, o tik sulėtės jų plitimas ir augimas. Reikšmingesnis yra grūdų valymas oro srautu ir sietais. Šiemet teigiamų rezultatų sulaukė ūkininkai, kurie panaudojo panašią technologiją – ozonavimą (OZ-NR-70-1200 ozonatorius). Grūdai buvo gerai  aktyvia ventiliacija vėdinami, o kartu su oru ant grūdų pučiamas ozonas veikė juos gydančiai, nes ozonas pasižymi stipriu antigrybiniu poveikiu. Be to, oro srautas su ozonu padėjo suvienodinti oro temperatūrą, sumažinti grūdų drėgnumą, efektyviai sumažino mikroskopinių grybų kiekį ir jų gaminamus mikotoksinus. Ši technologija taip pat patraukli, nes ekologiška. Ozonas, sureagavęs su patogenais virsta deguonimi, todėl nepalieka kenksmingų liekanų.“

Pasak R.Kuprio, ūkininkai, dalyvavę bandymuose, naudojo Lietuvoje sukurtus ir pagamintus ozonatorius, pritaikytus būtent mūsų klimatinei zonai.

Marijampolės rajone ekologiškai ūkininkaujančio Kęstučio Mykolaičio teigimu, jis ozono poveikiu įsitikino tiek augančių pasėlių laukuose, tiek grūdų saugyklose.  Šiemet K. Mykolaičio pasėliuose atliktas bandymas, kurio rezultatais galima tik džiaugtis.

Ūkininkas tvirtina, kad drėgnais metais ozono naudojimas ekologiniame ūkyje be jokios abejonės yra išsigelbėjimas. 12 metų ekologiškai ūkininkaujantis ir aukštai reikalavimų kartelę produkcijai iškėlęs K.Mykolaitis teigia, kad jis skiriantis nemažai pastangų tam, kad ekologiški grūdai būtų itin aukštos kokybės, nes kitaip jo užaugintų grūdų niekas nepirktų sėklai. Sėklininkystės ūkio savininkas didelį dėmesį skiria įvairių ligų profilaktikai, naudodamas aplinkai ir gamtai draugiškas priemones. Griežtos sėjomainos besilaikantis ūkininkas  įsitikinęs, kad, esant drėgniems metams, grūdus nuo erkučių antplūdžio, kūlių ir kitų mikroskopinių mikotoksinų gali padėti apsiginti produkcijos ozonavimas. Aišku, panacėja nuo visų bėdų ir nelaimių ozono jis nelaiko, tačiau džiaugiasi jo akivaizdžiu efektyvumu.

K.Mykolaitis Agroetai sakė, kad neseniai išbandė naują grūdų ozonavimo būdą: prisotintas ozonu oras buvo pučiamas į didmaišius. Ūkininkas pastebėjo, kad grūdų, kurių ozonas nepasiekė, kokybė buvo gerokai prastesnė. „Ozonuoti produkciją nėra labai lengva, reikia tam skirti nemažai laiko, vienos, trunkančios 2-4 valandas  „procedūros“ neužtenka, tačiau ekologiniams ūkiams, negalintiems naudoti chemijos – tai šansas išsaugoti ir net pagerinti grūdų kokybę, vadinasi, daugiau uždirbti“, – dėstė ūkininkas.

 Agroeta

http://agroeta.lt/ozonavimas-grudus-saugo-nuo-grybu-o-kisene-nuo-nuostoliu/