Bitininkystėje

Varozės erkės yra vienas iš veiksnių, veikiančių bičių šeimų vystymąsi. Tačiau, kaip rodo užsienio šalių mokslinių ir bitininkų pastebėjimai, erkės, kaip ir kiti žalingi veiksniai, tik susilpnina imunitetą, bitės dažniausiai žūva dėl virusinių, bakterinių ligų ar kitų veiksnių.

Ozonas veikia Varroa destructor erkes, pastebimas jų žuvimas, tačiau jis nėra gausus, priklauso nuo bičių šeimos apdorojimo trukmės ir ozono koncentracijos.

Mažos ozono dozės stimuliuoja bičių šeimų vystymąsi, teigiamai veikia imunitetą, daro jas atsparesnes varozės erkių poveikiui.

Ozonas galėtų būti naudojamas bendram bičių šeimų sveikatingumui gerinti ir imunitetui stiprinti. Sveikos ir stiprios bičių šeimos būtų mažai paveikios varoa destructor erkėms.

Aukštesnės koncentracijos ozonas neigiamai veikia vaško kandies suaugėlius ir lervas, kurie yra jautresni ozono poveikiui, nei lėliukės ir kiaušiniai.

Reguliarus ozono naudojimas bitynų patalpose apsaugo jas nuo pelėsių ir kitų mikroorganizmų plitimo. Priklausomai nuo turimų bičių donelės ir žiedadulkių kiekio ozonavimui gali būti naudojami įvairaus galingumo ozonatoriai.

Ozonas teigiamai veikia bičių duonelės ir žiedadulkių kokybės išsilaikymą, efektyviai naikindama pelėsius. Ozonu apdoroti bičių produktų (duonelė, žiedadulkės) kokybė išsilaiko nepakitusi ir nepaveikta pelėsių 12 ir daugiau mėnesių saugojimo metu.

Ozono poveikis koriuose esančiai bičių duonelės apsaugai ją sandėliuojant per žiemą yra teigiamas. Ozonas apsaugo duonelę nuo pelijimo.

Mažos ozono koncentracijos ir trumpalaikis jo naudojimas nekenkia bitėms ir nesutrikdo bičių šeimos gyvenimo.

Ozonas negadina bičių vaško, o ozonu apdoroti koriai bei rėmeliai yra noriai priimami bičių šeimose.

Ozonas suskyla, todėl bitininkystės praktikoje gali būti naudojamas ekologišką ir išskirtinės kokybės produkciją gaminančiuose bitynuose.